Araç Kilometre Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobillerimizdeki sürüşü daha keyifli bir hale getirmek adına kilometre bakımlarının zamanında yapılması ortaya çıkabilecek olan ciddi sorunları da ortadan kaldırır.

Araç kullanmanın her zaman bir keyif haline dönüşmesini istiyorsanız mutlaka aracınızın kilometre bakımlarını zamanında ve eksiksiz olarak yaptırmak gerekir. Aracınızın kilometre bakımlarını zamanında yaptırmadığınız takdirde herhangi bir sürüş esnasında karşılaşılacak olan sorunlara her zaman hem sizin hem de otomobilinizin bir masraf haline dönüşmesine olanak sağlayacaktır.

Her Araç Aynı Kilometrede Servise Götürülmeli Mi?

Her araç modeli ve markasının kendisine ait bir kilometre bakım mesafesi bulunmaktadır. Ancak bu benzinli ve dizel araçlara göre farklılık göstermektedir. Dizel motorlu araçlar 10 ila 15 bin kilometre; benzin motorlu araçlar ise 10 bin kilometrede bakıma ihtiyaç duyarlar. Eğer otomobilinizi sadece hafta sonları ile kısa mesafelerde kullanıyor iseniz bu rakamlara ulaşmak da zorluk çekebilirsiniz. Ancak bu gibi durumlarda aracınızı her 12 ayda bir kere servis de bakıma gönderebilirsiniz.

Araç Kilometre Bakımları

Otomobilinizin kilometresi dahilinde bulunduğu ortam ve şartlarda servis sürelerini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer şehir içinde sürekli olarak belirli bir trafik içerisinde ve problemli yollarda, sürekli olarak dur kalk halinde, toz ve çamurun yoğun olarak bulunduğu yerlerde, ıslak ve bununla beraber nemli ortamlarda ya da sürekli uzun yol yaparak yüksek hız ile seyir halinde olan durumlarda aracınızı daha erken servise göndermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kilometre Bakımı Neleri Kapsar?

Araçlarınıza yapılan kapsamlı bakımlar ve servis hizmetleri, otomobilinizin motorunun daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Bu bakımlar aracınızda bulunan kayışların sıklığının yanı sıra araç altında bulunan metallerin durumu ve fren balatalarının kontrolü dahilinde geniş bir alana kadar yayılır.

Bu bakımlar öncesinde otomobilinizi en iyi ve kaliteli bir benzinle kullanmak, yağını ve suyunu eksik etmemek, lastik havalarını düzenli olarak kontrol etmek, seyir halinde iken aracınızı size önerilen şekilde kullanmak da büyük önem taşımaktadır.