Araçtaki Elekrik Arızası Nasıl Çözülür?

Araçlarda mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren şarj dinamosunun beslediği akünün bitmesi durumlarında elektrik arızaları meydana gelir.

Otomobilinizin elektrik ihtiyacı her daim akünüz tarafından sağlanmaktadır ve araç içerisinde elektriğe bağlı yaşanan arızalarda temel kaynak olarak akü ön planda kalır. Bu nedenden dolayı akünüzde yer alacak olan arızaların nedenleri de büyük önem arz etmektedir.

Akülerin kullanım süreleri genel anlamda 2 yıl kadar olup ortalama olarak ise bu 3 ila 4 yıla kadar çıkabilir. Bu süre zarfı içerisinde otomobilin aküsü bitmiş ise akünüzün şarjının tam olarak dolmadığı ve elektrik kaçağı ile ilgili de bir sorun yaşandığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Araç Aküsünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Otomobilinizde marş basmaması, trafikte yaşanan bekleme akabinde hareket etmeme gibi problemler baş gösteriyorsa veya kontağı çevirdiğiniz zaman lambalarınız çok az bir şekilde yanıyorsa veyahut yanmıyorsa bu gibi durumlarda akünüz bitmiş olabilir.

Aracınızı kullanım esnasında akü ışığının yandığını fark ediyorsanız bu arızanın nedenleri arasında akü besleme ünitesinin sorunlu olduğu işaret edilir. Bu gibi durumlarla bir daha karşılaşmamak adına aracınızı en yakın servise götürmenizde fayda vardır.

Şarj Dinamosu Arızası

Araçlarda yaşanacak olan elektrik arızalarından biri ise şarj dinamosunun bozulmuş olması gösterilir. Krank milinin dönmesine bağlı olarak mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren şarj dinamosudur. Bu sistemle aracınızı çalıştırdıktan sonra marş motoru elektrik sistemlerinin enerji ihtiyacını karşılar. Şarj dinamosu böylelikle akünüzü ve aynı zamanda alıcıları besleyen bir sistem olarak da gösterilebilir.

Şarj Dinamosunun Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

  •  Gösterge ışıkları ile beraber farlar çok sönük veya parlak olabilir.
  •  Hız ve devir göstergeleri aniden durur.
  •  Elektrikli camlar iniş esnasında yavaşlar.
  •  Aracınızdan hırıltıya benzer ses ve bununla birlikte sıcak tel kokusu gelebilir.
  •  Akü bitebilir.

Otomobilinizde elektrik arızasının meydana gelmesi ciddi sorunları da tetikler. Bu sebeple bu ihmali göz önünde bulundurarak mutlaka aracınızı servise götürmenizde fayda vardır.