Kasko tutarının hesaplanmasında yardımcı olması adına düzenlenen kasko değer listesi, aylık bazda TSRB tarafından yayınlanır. Kasko değer listesinin oluşturulmasında tek amaç kasko bedelinin hesaplanması değilken, bu durumun yanı sıra noterde gerçekleştirilen alım, satım ve taahhüt işlemlerine, motorlu taşıtlar vergisi de esas olarak alınır.

Kasko değer listesi, araçların model, üretim yılı ve markaları doğrultusunda belirli bir değer üstünden sıralanır.

Kasko Değer Listesinin Hazırlanması

Kasko değer listesi, TSRB ve uzman profesyonel bir kurumdan alınan destekle hazırlanırken, aylık bazda yayınlanan liste, son 15 senelik model yılını kapsar. Söz konusu listenin hazırlığında iki aşama bulunur.

Yeni Araç Fiyatları Kaydının Yapılması

Piyasaya sürülen araçların fiyatları, imalatçı ve ithalatçı firmalar ile bu firmaların pazarlama şirketlerinin vermiş olduğu fiyat listesindeki değerler baz alınarak oluşturulur. Firmaların fiyat listesinde bulunmasına karşın söz konusu listede bulunmayan araçlar ise marka ve tip kodu verilişinin ardından listeye alınır.

İkinci El Fiyatlarının Belirlenmesi

İkinci el fiyatları oluşturulurken, ikinci el internet siteleri, haftalık ve aylık süreli yayınlar, günlük çıkan gazetelerin ilanlarının yer aldığı sayfa, açık oto pazarları, galeriler, kurumsal biçimde ikinci el alım ve satım işlemi gerçekleştiren şirketlerden temin edilen listeler şeklindeki kaynaklardan elde edilen bilgiler baz alınır.

Kasko Değer Listesinde Olmayan Araçlar

TSRB tarafından hazırlanan kasko değer listesi, sigorta yapılmak istenen ikinci el araç bile olsa fiyat belirleme aşamasında yardımcı olur. Bu duruma karşılık kasko araç değer listesi 15 yaş dikkate alınarak hazırlandığından dolayı eski yaş grubuna dahil olan araçlar söz konusu liste içinde bulunmaz. Bundan dolayı listede olmayan eski model araçların değeri belirlenirken, bu araçların listede bulunan en eski modellerinin değeri göz önünde bulundurulur.

Kasko değeri nedir diye bakıldığında, kasko araç değer listesi göz önünde bulundurularak sorgulaması yapılan kasko değeri, araçların kasko sigortası çerçevesinde ödenecek hasarın hesabının gerçekleştirilmesinde kaynak olarak alınır.

Kasko Değer Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sıfır araçların fiyatlarında gözlemlenen artışlardan dolayı ülkemizde otomobil piyasasında büyük bir role sahip olan ikinci el otomobil satışlarında kasko değer listesi oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Kasko değer listesinde belirli bir yaşın üstündeki araçlara yer verilmezken, kasko değer listesi sorgulama, Türkiye Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Birliği’ne ait resmi web sitesi üzerinden kolaylıkla yapılıyor. Sorgulama aşamasında aracın model yılı, markası ve tipinin seçilmesi gerekiyor.

Kasko Değer Listesi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi

Kasko araç değer listesi ile MTV ödemelerindeki indirimden yararlanılabiliyor. Araçların MTV’sinin, güncel kasko değer listesinde yer alan tutarın yüzde 5’lik diliminden fazla olmaması gerekirken, aksi bir durumda bir dilekçeyle başvuru gerçekleştirilerek daha alt kademe üzerinden değerlendirmeye alınıp MTV ücretinin tekrardan hesaplanılması istenilebiliyor.

Kasko Değer Listesi ve Piyasa Fiyatları

Kasko değer listesinde bulunan araçların tutarları, piyasaların bir miktar üstünde olabiliyor. Bu durumun sebepleri arasında ise, kazası bulunmayan araçların esas alınması, araçların pazarlık paylarının düşürülmemesi, ortalamanın üstünde bir kilometre yapmadığı öngörüsüyle ikinci el araç satışı yapan bayi fiyatlarının göz önünde bulundurulması gösteriliyor.

Güncel kasko değer listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2018'de En Fazla Satışı Yapılan 10 Aracın Kasko Bedeli

ODD'nin 2018 ilk 6 aylık verileri doğrultusunda en çok satışı yapılan 10 aracın kasko bedeli tablodadır.
Sıra
Marka - ModelSatış SayısıOrtalama Kasko Değeri
1Renault - Megane Sedan20.639153.338 TL
2Fiat - Egea Sedan20.070100.650 TL
3Renault - Clio 16.96696.570 TL
4Volkswagen - Passat 13.272221.204 TL
5Toyota - Corolla 13.230120.577 TL
6Honda - Civic 13.034120.163 TL
7Ford - Tourneo Courier 11.091119.225 TL
8Hyundai - i20 9.00585.521 TL
9Peugeot - 301 8.53685.220 TL
10Ford - Focus 8.465141.700 TL