Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir? Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumlarda Bozulur?

Kasko sigortası, sigortalı aracın bir başka araca ya da cisme çarpması, aracın yanması, çalınması şeklindeki hallerde meydana gelen hasarları güvenceye almak adına yaptırılan sigortadır. Kaskosu bulunan sigortalıların bir senelik poliçe sürelerini hasarsız geçirmeleri halinde poliçe yenileme dönemlerinde kazanmış oldukları indirim hakkı kasko hasarsızlık indirimi olarak adlandırılır.

Araçların hasar görmeden geçirdikleri sürelerin fazla olmasıyla doğru orantılı olan kasko hasarsızlık indirimi oranının ortaya çıkarılması konusunda araçların yaşı, markaları ve modelleri önemli olduğu gibi kasko değer listesi de baz alınır. İndirim oranları sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebilir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nasıl Belirlenir?

Aracın hasar almadan atlatmış olduğu bir senelik zaman diliminin sonunda, gelecek senedeki kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçeleri baz alındığında şu tablo geçerlidir;

KademeSüreİndirim Oranı
1. Kademeİlk 12 aylık sigorta süresinin sonundaki yenilemelerde%30
2. Kademeİkinci 12 aylık sigorta süresinin sonundaki yenilemelerde%40
3. KademeÜçüncü 12 aylık sigorta süresinin sonundaki yenilemelerde%50
4. KademeDördüncü 12 aylık sigorta süresinin sonundaki yenilemelerde%60

Hasarsızlık İndirimi Hakkı Nasıl Kaybolur?

Bir kaza neticesinde araçta hasar oluşması halinde ve oluşan hasarın poliçe kullanarak karşılanması durumunda, bir sonraki poliçe yenileme zamanında hasarsızlık indirimi hakkından faydalanılamıyor. Söz konusu dönemdeki tazminat hakkı poliçeden kullanılmadığında araçta oluşan hasar kişinin kendi cebinden karşılandığında, sonraki sene içerisinde hasarsızlık indiriminden yararlanılması mümkün oluyor. Bunun yanı sıra meydana gelen kazada kusurlu tarafından karşı taraf olması halinde ve araçta oluşan hasarı karşı tarafın karşılaması halinde indirim hakkından yararlanılabiliyor.

Yeni Araç Alımlarında Hasarsızlık İndirimi Kaybolur Mu?

Kullanılan aracın yerine yenisinin alınması halinde ya da kasko yaptırılan sigorta şirketinin değiştirilmesi halinde indirim hakkının devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Hasarsızlık indirimi, kişinin kendisine tanınan bir hak omlasından dolayı poliçe yenilemelerinde ya da başka bir sigorta şirketine geçişte hak kazanılan indirim oranı yeni yaptırılacak poliçe primine yansıtılıyor. Yine aynı biçimde araç değişikliğine gidilmesi halinde eski araca ait kasko hasarsızlık indirimi hakkı bulunması durumunda yeni alınan araç adına kasko yaptırırken indirim hakkı kullanılabiliyor.

Hasarsızlık İndiriminin Bozulmadığı Durumlar

Hasarsızlık indirimi araç camının zarara uğraması, radyo teyplerde oluşan hasarlar, mini onarım ile çözümlenebilecek hasarlar ve karşılaşılan kazada karşı tarafın 8’de 8 kusurlu olması halinde bozulmaz. Oluşan küçük ölçekli hasarlar, sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu servislerde belirli limitler içerisinde Mini Onarım teminatı çerçevesinde ücretsiz bir biçimde yaptırılabilir.

Kasko poliçesi, poliçe tarihi itibariyle bir senelik zaman dilimi süresince geçerlidir. Poliçenin tekrarlanma zamanı geldiğinde, araç ile herhangi bir kaza yapılmış olunması ve kasko veya trafik sigortasının hasarı karşılamış olması halinde, yapılan kaza kayda alınarak, geleccek sene daha yüksek bir fiyat üstünden poliçe yapılır.