Kasko Poliçesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafik sigortası, kaza gibi hallerde karşı tarafın aracının uğramış olduğu zararı karşılamaya yönelik bir sigortayken, kasko kişinin kendisine ait aracın uğramış olduğu hasarı da finansal bakımdan karşılaması adına yaptırılan bir sigorta çeşididir. Kasko, trafik sigortası gibi zorunlu değilken, tümüyle kişinin isteği doğrultusunda yaptırılır. Bu duruma bağlı olarak Türkiye genelinde birçok kişi sadece zorunlu trafik sigortası yaptırmanın yeterli olduğunu düşünür.

Kasko ve zorunlu trafik sigortası birbirlerinden tümüyle ayrı sigorta çeşitleri olduğu gibi yaptırılmaları da olası bir kaza halinde gerek maddi gerekse manevi olarak büyük önem taşır. Bundan dolayı kaza halinde oluşabilecek risklerin güvenceye alınması ve çok sayıda ek avantaja sahip olunması adına trafiğe çıkan her sürücünün kasko yaptırması önerilir.

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilir?

Kasko yaptırırken bazı hususların üzerinde durmak araç sahiplerine uzun vadede fayda sağlar. Aracınıza kasko yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde;

  • Türkiye genelinde kasko konusunda en çok yapılan hatalar arasında, kasko seçiminde öncelik olarak fiyatı baz almak bulunur. Kasko tercihinde fiyat önemli olsa dahi, bu aşamada ilk öncelik olarak fiyat doğrultusunda tercih yapılması doğru değildir.
  • Kasko yaptırırken aceleci davranmak uzun vadede araç sahiplerine yarar sağlamayabilir. Bundan dolayı sigorta tercih aşamasında çok sayıda kanal üzerinden araştırma ve değerlendirme yapmak gerekir.
  • Çok sayıda kişi kasko sigortasına ait poliçenin barındırdığı özellikler ve teminat kapsamları hakkında yeterince bilgi sahibi değildir. Bu duruma karşılık tercih aşamasında büyük ölçekte bir araştırma gerçekleştirmek yerine kişinin kendi yakınının çalıştığı sigorta şirketini düşünmeden tercih etmek doğru bir karar değildir.

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Bilinenden ziyade en ucuz poliçenin en ekonomik poliçe olmaması gibi, en pahalı poliçe de en fazla güven sağlayan poliçe değildir. Bu tarz durumların engellenmesi için kasko sigortası hakkında detaylı bir araştırma gerçekleştirmek ve sonrasında ise istenen koşullar kapsamında en iyi sigorta şirketi seçimi yapmak doğru olarak kabul edilir.

Kasko poliçesinde dikkat edilmesi gereken ana etkenler şunlardır;

  • Kasko poliçesinde ilk bakılması gereken nokta teminatlar olmalıdır. Bundan dolayı eklenen teminatların uygunluk durumuna bakıp karar verilmelidir.
  • En fazla tercih edilen ve gerekli görülen ek teminatlar arasında bulunan Ferdi Kaza teminatı kapsamında, sigorta şirketlerinin içeriklerinin ve limitlerinin tek tek karşılaştırılması gerekir.
  • Daha önceki dönemlerden herhangi bir hasar hali bulunmadığı takdirde, poliçe primi hesaplanması noktasında hasarsızlık indirimi uygulanması gerekir.
  • Sigorta şirketlerinin anlaşmalı araç servis ağının geniş olması, uzun vadeli olarak sigortalı kişiler adına büyük rol oynar.
  • Sigorta şirketi tercihinde şirketlerin poliçe satışlarının ardından hizmet memnuniyeti hakkında araştırma yapılması gerekirken, bu durumda poliçeye teminat eklenmesinde daha dikkatli davranılabilir.
  • Kasko sigortası satın almadan önce poliçedeki genel ve özel şartların incelenmesi gerekir. Kaskoların özel şartlarında bulunan mini hasar kapsam durumunun incelenmesi faydalı olur.