Kasko Sigortası Nasıl Hesaplanır? 2018 Kasko Sigortası Fiyatı Hesaplama

Araç sahibi iseniz sigorta poliçenizin de benzersiz ve bir o kadar da ihtiyaç duyduğunuz anlarda teminatları karşılıyor olması yeterlidir. Kasko sigortası poliçesi için fiyatları belirleyen birden çok faktör yer almaktadır. Bu gibi faktörler ele alındığında kasko sigortasının fiyatları bazen kafa karıştırıcı durumlara kadar gelebilir. Bu nedenden dolayı doğru kasko sigortası hakkında iyi araştırmalar yapmak gerekir.

Zorunlu olmayan kasko sigortası isteğe bağlı olarak kapsamlı ve koruyucu özellikleri bakımından mutlaka önerilir. Araç sahibi tarafından yapılan kaza sonucunda tazminat ile beraber aracın yanması, çalınması, yangın ya da aracın artık kullanılamayacak hale gelmesi gibi durumlarda sigorta poliçesi devreye girer.

Kasko sigortası poliçesi fiyatlarının hesaplanmasında pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Aracın modeli ve yaşı kasko sigortasının değerini oluşturan en önemli faktörlerden biridir. Araç sahibinin talepleri doğrultusunda bu poliçeye bazı ek maddeler de konabilir.

Riskler Nelerdir?

Araç sigortası için farklı primler ödenmesinin nedenlerinden biri de kapsama alanındaki ücretlendirilen fiyatın ne kadar risk oluşturduğu durumudur. 20 yılı aşkın bir sürüş tecrübesi bulunan bir araç sahibi daha az bir ödeme eğilimi gösterir. Bu konuda istatistiksel anlamda da deneyimi bulunan sürücü düşük bir risk grubuna girer. Bunlar sadece kurallardan ibaret olup sigorta şirketleri özellikle primleri belirlerken diğer faktörlere de dikkat eder.

Araç Sigortası Hesaplanırken Yaş ve Yerin Önemi

Kasko sigortasının hesaplanmasında yaş ve yer oldukça önemlidir. Sigorta söz konusu olduğunda yaşın önemi büyüktür çünkü, deneyimli sürücüler poliçe hazırlanırken kaza geçirme riski en düşük gruba dahil olur. Bu konuda daha az tecrübe sahibi olanlar ise kaza riski grubuna girerler. Ayrıca suç oranlarının daha yüksek olduğu yerlerde ise poliçeler yine farklılık gösterebilir. Posta kodu suça göre yüksek olduğu alanlara aitse poliçenizin şartları o kadar ağırlaşabilir.

2018 Kasko Sigorta Poliçesi Hesaplama Kriterleri

– Aracın markası ile beraber modeli ve yaşı

– Sürücünün ehliyet süresi ve daha öncesinde bir kazaya karışıp karışmadığı

– Araç plakası, seçili teminatlar ve hazarsızlık indirimi vb.

Standart bir kasko poliçesi hazırlanırken yukarıdaki durumlar ele alınır. Ancak her sigorta şirketi kendi poliçesini hazırlarken farklı politikalar uygulayarak bunlarda değişikliğe gidebilir.