Motosiklet Kaskosu Nasıl Yapılır? Motosiklet Kasko Fiyatları

TÜİK’ten alınan veriler ışığında ülkemizde 3 milyonun üzerinde kayıtlı motosiklet bulunduğu belirtildi. Motosikletler için yapılan kasko sigorta primlerinin kimi zaman araçlarınkinden daha fazla olduğu da söylenmektedir.

TÜİK’ten gelen verilerine göre Türkiye’de trafiğe kayıt ettirilen araç sayısının 20 milyon civarlarında oldukça yaklaştığı belirlendi. Bu araçların yüzde 15’ine yakın kısmının yani 3 milyon kadarının motosiklet statüsünde kayıtlı olduğu ifade edildi. Ülkemizde son yapılan tahminlerden daha fazla kullanıldığı belirlenen ve ilerleyen zamanlarda da daha fazla kullanılması beklenen motosikletler adına kasko sigortaları bir adım daha öne çıkıyor.

Her Motosiklete Kasko Sigortası Yapılır Mı?

Nadir olarak karşımıza çıkan istisnalar haricinde tüm motosikletlere aynı araçlarda olduğu üzere çeşitli kapsamlar dahilinde kasko sigortası yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda sigorta şirketleri motosikletlere kasko yapmayabilir veya belirli kıstaslar dahilindeki motosikletleri kabul edebilir. Buna rağmen sayıları halen daha az olsa da her motosiklet kasko sigortası yapan şirketler bulunmaktadır.

Motosiklet İçin Kasko Sigorta Prim Ücreti Ne Kadar?

Trafik ve kasko sigortalarında belirli bir rakam olmamakla birlikte sigorta prim ücretlerinde serbest usul ön plandadır. Alt ve bir üst sınır bulunmaksızın sigorta şirketleri istedikleri ücretleri müşterileri ile belirleyebilir. Her sigorta şirketi bu prim ücretlerinde değişikliğe gidebileceği gibi motosiklet için özellikle bulunduğu il, sahibi ve motosikletin yaşı, sahibinin daha önceki kaza tutanakları ve motosiklet modeli prim ücretlerini belirleyici kıstaslar arasında yer alır.

Araç Kaskosu ile Motosiklet Kaskosu Arasındaki Fiyat Farklılığı

Motosiklet kaskosu yaptırmak adına bazı kişiler yanılgı içerisine düşerler. Araç ile motosiklet kasko fiyatlarını kıyaslayanlar bazı hatalar yapmaktadır. Kimi zaman bu gibi durumlarda motosiklet kasko fiyatlarının daha yüksek olduğu iddia edilir. Motosikletin kaza riski ve bu riskin getirdiği yaralanmalar araçlara göre çok daha yüksek risk taşımaktadır.

Motosiklet Kasko Sigorta Kapsamı

  •  Motosikletiniz park halinde ve seyir durumunda iken yaşanabilecek maddi hasarlı kazalar
  •  Motosikletinizin çalınması veya yanması

Bazı kasko şirketleri park halinde iken motosiklete gelebilecek olan zararlara karşın kapalı garaj şartı koyabilmektedir. Kapalı bir garaj dışında iken motosikletinizin başına gelebilecek zararlar sigorta kapsamı dışında kalabilir.