Özel İndirimli Kasko Nedir? Kasko İndirimleri Nelerdir?

Bir araç sahibi olma aşamasında, kişilerin tek odak noktaları bir araç satın almak oluyor. Büyük bir heyecan içerisinde alınan araçlar, çok sayıda sorumluluğu ve gideri de beraberinde getiriyor. Araç sahibi olmanın getirmiş olduğu sorumlulukların başında araçların gereksinimlerini karşılamakla birlikte, trafik içindeki diğer sürücülerin güvenliklerini düşünmekte geliyor.

Trafikte gerek araç sürücüsüne gerekse diğer sürücülere güvence sağlayan tek nokta kasko sigortasıyken, kasko sigortasının temelinde, oluşan hasarın ardından tamir olması gereken aracın giderlerini en ekonomik biçimde karşılamak bulunur. Fakat kasko sigortası yaptırırken gerçekleştirilen araştırmalar ve en uygun kasko poliçesi elde etmek adına karşınıza çıkan sorunlar, yanlış yönlendirmelere açıktır.

Yapılan yanlış yönlendirmelerin neticesinde alınmış olan eksik teminatlı poliçeler, amaçlanan tasarruftan ziyade bütçeye zarar verebilirken, bu sebep dolayısıyla sürücüler, almayı düşündükleri kasko fiyatları kadar teminatlar konusunda da özenli davranmalıdır.

Yeni kasko sistemi doğrultusunda, kişiler bütçelerine uyan kasko sigortası arayışı içinde bulunurken, dört çeşit ürün ve teminat seçeneği içinden en uygun kasko sigortası seçimi yapmak isteyen kişiler için kasko yaptırırken yararlanılabilecek indirimleri sizler için derledik.

Bunun yanı sıra bilmeniz gereken ilk önemli unsur kasko indirimleri şirketlere göre değişkenlik gösterebiliyor.

Hasarsızlık İndirimi

Kasko indirimleri arasında en yaygın olan hasarsızlık indirimi olarak bilinir. Hasarsızlık indirimi kaskonun yenilenme dönemlerinde uygulanırken, sigorta dönemi içinde kaza yapılmaması ya da yapılan az hasarlı kazaların kasko şirketine yansıtılmaması halinde, sonraki kasko döneminde yüzde 30 seviyesinden başlayan indirim hakkı kazanılabiliyor. Söz konusu indirim ikinci senede yüzde 45’lik dilime, üçüncü senede yüzde 50’lik ilime, dördüncü senede ise yüzde 60’lık dilime kadar çıkabiliyor.

Muafiyet İndirimi

Araç kasko değeri üstünden yüzde 1 ila yüzde 2’lik seviyedeki hasarların araç sahibi tarafından karşılanması taahhüt edildiğinde, yüzde 40 ila yüzde 60’lık dilimde bir indirim sağlanıyor. Maddi hasar oluşturan kazalarda seçilen muafiyet oranı kadarlık bir tutar sigorta şirketi tarafından ödenirken, kalan miktar ise araç sahibi tarafından ödeniyor.

Tek Sürücü İndirimi

Araç sahipleri her ne kadar düşük risk grubunda yer alsa da, aracı kullanacak kişilerin sayısı ve profilinin değişkenlik göstermesiyle riskler her zaman vardır. Fakat aracı tek kişinin kullanması halinde, kasko şirketlerinden tek sürücü indirimi talep edilebiliyor. Bu şekilde prim, aracın sadece tek kişi kullanılması halinde, risk durumu göz önüne alınarak tekrardan hesaplanıyor. Bulunulan risk grubu doğrultusunda yüzde 10 seviyelerinde bir indirimden faydalanılabiliyor.

30 Yaş Üstü İndirimi

Yaş indiriminden yararlanarak araç sahipleri yüzde 5’lik dilimde bir avantaj sağlayabilirken, söz konusu indirim sadece 30 yaş ve üstündeki sürücüler için geçerli sayılıyor.

Ehliyet Yaşı İndirimi

Ehliyet yaşı 5 sene ve üstünde olan sürücüler, deneyimli sürücü grubu içinde bulunurken, bahsi geçen sürücüler adına yüzde 10’luk dilime varan indirimler sunulabiliyor.