Poliçe, kavram bakımından terim anlamı şeklinde havale ilişkisi olarak nitelendirilir. Poliçe ve sigorta içinde muhatap, keşideci ve lehdar olmak kaydıyla 3 farklı kişi bulunur.

Belirleyici bilgilerin, sigortaların başlangıcı ve bitişinin, ödenmesi gereken primlerin ve teminatların bulunduğu, bir bakıma senet şeklinde de nitelendirilen poliçe, belirlenen ve belirlenecek olan her türden hizmetin sigortası olarak karşımıza çıkar.

Sigorta sözleşmesi, sigorta sahiplerinin çıkarlarına zarar getiren bir tehlikenin oluşması durumunda tazminat ödenmesini ve sigorta sahibinin hayatında meydana gelen olumsuz halleri karşılamayı taahhüt eder.

Sigorta poliçesi sayesinde poliçeyi imzalayan taraflar birbirlerine karşı sorumlu olduklarını kabul etmiş sayılır. Sigorta poliçesini, yerine getirmek konusunda sorumlu olduğu davranışın belirli olmayan olgulara bağlı olması diğer sözleşmelerden ayıran en önemli unsurdur.

Sigorta poliçesinin geçerli sayılabilmesi için tarafların, güvenceye alınacak riskler, sigorta konusu, sigorta tutarı, sigortanın şartları, sigortanın primleri ve sigortanın süresi üstünde anlaşmaya varmış olmaları gerekir.

Sigorta Poliçesinde Bulunması Gerekenler

Sigorta poliçesi içinde yer alması gereken bazı belgeler bulunur. Yasalar doğrultusunda, söz konusu belgelerin bulundurulması zorunlu kılınmışken, bu belgeler önem arz eden bir gereklilik olarak görülür. Tarafların sunacağı taşınmazların belgesi, sigorta poliçesinin imzalanma sebebi, sigorta adına sunulan teminatlar, poliçenin içinde olması gereken en önemli detaylar arasındadır.

Poliçe İmza Süreci

Özel şartların ve gereken notların alınmasının ardından sigorta poliçesi sigorta sahibine imzalatılır. Poliçe içinde özel şartların ayrı bir şekilde bildirilmesi gerekirken, özel şartların belirtilmemesi durumunda sorun çıkabilir ve bu konuda sigorta şirketi sorumluluk kabul etmez.

Online Sigorta Poliçesi Düzenleme Nasıl Yapılır?

Gün geçtikçe gelişme gösteren teknoloji, sigorta sektörünü de bir hayli olumlu etkiledi. Sigorta şirketleri ve acenleri gelişen teknoloji sayesinde online sigorta poliçesi düzenleyebilirken, bu şekilde tüm sigorta şirketlerini dolaşıp ürün ile alakalı teklif ve bilgi alma süreçleri zahmet olmaktan çıkmış oldu.

Kolay bir şekilde teklif formunun doldurulması halinde, sigorta şirketleri girilen bilgilere en uygun sigorta ürünlerini kişilerin önüne seriyor. Bu şekilde kişiler, tek tek fiyat teklifi almak için herhangi bir sigorta şirketinin kapısını çalmamış oluyor.

Sigorta şirketleri tarafından sunulan sigorta ürünlerinin teminatları ve fiyatlarında karşılaştırma yapılabiliyor. Söz konusu karşılaştırma neticesinde kişinin ihtiyaçlarına ve bütçesine en uygun sigorta türüne ulaşması bir hayli kolay oluyor.

Online sigorta poliçesi düzenleme hususunda, sigorta şirketlerinin mesai saatlerine gerek kalmadan, 7/24 sigorta karşılaştırması yapılarak, satın almak mümkün oluyor.

Online olarak sigorta poliçesi düzenlenmesi esnasında dikkat edilecek nokta ise bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması. Verilen bilgilerde yanlışlık olması halinde, ihtiyaç dışı teminatlı ürünler önerilebilirken, fiyatlar da yüksek çıkabiliyor.

Kasko poliçe sorgulama yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.